Fridomaniacy? Inwestorzy w nieruchomości poszukujący “wolności finansowej”

Image

W czerwcu pełna sala Fridomiaków

Posted: 07 Jul 2013 11:23 AM PDT

W ostatnią sobotę na nasz networking przybyło ponad 20 Fridomiaków z Leeds i okolic, ale były też osoby z Yorku, Liverpoolu i oddalonego o 1.5h drogi Derby. Nasze spotkania cieszą się coraz większą popularnością i przyciągają nowe osoby. Mam nadzieję, że było warto poświęcić weekendowe, słoneczne popołudnie zamiast świętować przy grillu w ogródku.
 
 
Głównym gościem był Darek Karpowicz, który specjalnie przyjechał do nas z okolic Doncaster. Jest on doradcą finansowym i na co dzień zajmuje się pomagając w doborze kredytów i ubezpieczeń.Głównym tematem jaki omawialiśmy przez ponad dwie godziny związany był ze zdolnością kredytową. Inaczej mówiąc co decyduje o tym, że jesteśmy dla banku wiarygodnym klientem i dostaniemy kredyt na pierwszy dom lub pod inwestycję.
 
 
Co z tą zdolnością kredytową?
 
Każda osoba mieszkająca w UK posiada tak zwany credit score. Jest to punktacja w której każdy plasuje się gdzieś na skali (od 0 do 999). Na punkty wpływa nasza historia finansowa, kredyty, karty kredytowe, pożyczki, konto bankowe płatności za rachunki, zmiany adresu, bankructwo itp itp. Inaczej mówiąc wszystko co związane jest z naszym życiem finansowym.
 
Banki również posiadają swój wewnętrzny system weryfikacji, ale zanim w ogóle rozpatrzą nasz wniosek to wcześniej sprawdzą jak wygląda nasza historia kredytowa. Jeżeli myślisz o kupnie domu to powinieneś sprawdzić swój credit score, ponieważ bardzo często zdarza się, że informacje tam zawarte są błędne. Przykładem może być zły adres, opóźnienia w płatnościach itp.
 
Jak to sprawdzić?
 
Istnieje kilka stron na których można sprawdzić nasze dane. Niestety nie jest to darmowe. Jeżeli chcielibyśmy monitorować siebie cały czas (w przypadku wielu inwestycji), wówczas abonament do takiego serwisu kosztuje około 15F miesięcznie. Jest również możliwość sprawdzenia swojej sytuacji finansowej jednorazowo i to nie kosztuje nic. Trzeba stworzyć sobie konto na jednym z takich portali a po miesiącu anulować. Jeżeli tego nie zrobisz to pobiorą opłatę za następny miesiąc.
 
Strony na których można sprawdzić swój credit score to:
 
Darek zdradził nam sekret w jaki sposób możemy dowiedzieć się o naszej historii kredytowej za jedyne 2F. Wypełniamywniosek i wysyłamy do jednej z firm z załączonym czekiem na 2 funty. W ciągu dwóch tygodni dostaniemy odpowiedź. Czasami warto wysłać do wszystkich, bo mogą posiadać sprzeczne informacje. 
 
W jaki sposób pogorszyć swoją zdolność kredytową?
 
Tutaj filozofij nie ma. Jeżeli wszelkie monitorowane płatności są na czas, to problemu nie ma. Jednak nieświadomy użytkownik kart kredytowych czy też szybkich pożyczek gotówkowych może sobie to łatwo popsuć.
 
Czego nie robić:-
 • Składać za dużo aplikacji o kredyt na samochód, dom, kart kredytowych jeżeli już dostaliśmy odmowę. Każdy następny krok jest jak gwóźdź do trumny i tylko pogarsza nasza sytuację. Odczekać pół roku i spróbować jeszcze raz.
 • Spóźnienia w płatnościach, a szczególnie za wodę, Council tax. Jeżeli nie pamiętasz o płatnościach lepiej wszystkie zrobić sobie na direct debit.
 • Jeżeli jesteśmy w związku i jedna z osób ma słabą zdolność, a posiadamy wspólne konto, to lepiej rozdzielić się i stworzyć oddzielne. 
 
Co robić żeby zdolność kredytową poprawić?
 
Tutaj musimy przekonać do siebie instytucje finansowe, że każda pożyczka będzie w przyszłości spłacana na czas. Najlepiej wziąć sobie kartę kredytową. Jeżeli mamy słabą zdolność to ciężko będzie dostać normalną z niskim oprocentowaniem, ale są też na rynku inne z wyższym około 30% i więcej. Robimy zakupy taką kartą i pod koniec każdego miesiąca spłacamy całą. Taki proces powtarzamy przez jeden rok i wyniki na pewno będą.
 
Co jeszcze robić żeby poprawić zdolność:-
 • Lista wyborców. Jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś to poświęć 5 min na rejestrację na stroniewww.aboutmyvote.co.uk. Obecnie banki bardzo zwracają uwagę na ten punkt, poprawia to naszą wiarygodność. Znajomy nie dostał kredytu na następny dom ponieważ nie był za rejestrowany do głosowania.
 • Sprawdź swój adres i historię adresów na podanych wcześniej serwisach. Jak już wspominałem czasami występują tam błędy. Również zadbaj żeby instytucje rządowe i banki posiadały twój obecny adres. Jeżeli przeprowadzasz się zbyt często to też nie jest odbierane zbyt dobrze.
 • Direct Debit. Tutaj dużo nie trzeba tłumaczyć. Dobrze jest zrobić sobie zlecenie stałe z konta na wodę, gaz i prąd, Council tax, ubezpieczenie samochodu lub osobiste. To pomaga.
 • Posiadać kartę kredytową i regularnie jej używać.
 
Czytałem kiedyś bardzo wartościowy artykuł o inwestorze w nieruchomości. Jedna mądra myśl utkwiła mi w głowie i podzielę się nią z tobą: “Jeżeli chcesz inwestować w nieruchomości to zacznij od budowania swojej zdolności kredytowej”. Fajnie jest mieć gotówkę i kupować kolejne domy, ale w inwestowaniu nie do końca chodzi o to żeby kupować za gotówkę. Trzeba wykorzystać dźwignię finansową jaką jest pożyczka z banku.
 
Autor: 
Advertisements

One response to “Fridomaniacy? Inwestorzy w nieruchomości poszukujący “wolności finansowej”

 1. You post very interesting content here. Your page deserves
  much bigger audience. It can go viral if you give it initial
  boost, i know useful tool that can help you, just type in google:
  svetsern traffic tips

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s